Loader image

Jak uruchomić integrację z Google Merchant Center?

 • Jak uruchomić integrację z Google Merchant Center?
  Jeżeli jesteś sprzedawcą internetowym, Google Merchant Center jest stworzony właśnie dla Ciebie! To narzędzie przeznaczone dla każdego kto chciałby rozwinąć swoją sprzedaż w internecie. Dzięki Google Merchant Center udostępnisz produkty z oferty swojego sklepu bezpośrednio w reklamach Google Ads. Twoje produkty pokażą się w wynikach wyszukiwania wtedy, kiedy klienci będą szukać ich w Google. To świetne rozwiązanie pozwalające dotrzeć z ofertą właśnie tam, gdzie potencjalni klienci dokonują wyszukiwań.

  Google Merchant Center to panel sprzedawcy, który połączy Twój sklep z reklamami Google Ads. To niezbędne narzędzie do tworzenia kampanii produktowych, reklam remarketingowych w Google Ads lub dla porównywarki cen Zakupy Google. Panel Google Merchant Center przyda się także do diagnostyki sprzedawanych produktów, która pokaże Ci wszelkie problemy związane z produktem, również jego dostępność.

  Przed zintegrowaniem sklepu należy zapoznać się ze stroną Google Merchant Center ⇨

  1. Zarejestruj nowe konto w usługach Google, jeśli jeszcze go nie masz. Kiedy posiadasz już konto Google Np. pocztę Gmail, wystarczy się do niego zalogować i przejść na stronę ⇨ , a następnie kliknąć Zarejestruj się.  2. Wybierz kraj i podaj nazwę oraz adres Twojego sklepu. Jeśli sprzedajesz produkty dla dorosłych, zaznacz pole "Moja witryna zawiera produkty dla dorosłych zgodnie z definicją w zasadach Google". Następnie kliknij Dalej.
  3. Zaakceptuj warunki usług Google i kliknij Dalej.  4. Google wymaga weryfikacji domeny. Do weryfikacji możesz użyć różnych metod np. jeżeli wcześniej powiązałeś swój sklep z Google Analytics, możesz wybrać metodę weryfikacji wg zainstalowanego kodu Google Analytics. Najłatwiej zweryfikować domenę podłączając Google Analytics, który również na pewno przyda Ci się w przyszłości do śledzenia najważniejszych statystyk Twojego sklepu oraz odbiorców, którzy go odwiedzają.

  Zobacz jak powiązać sklep z Google Analytics ⇨ Jak dodać kod śledzenia Google Analytics?

  5. Po poprawnym zweryfikowaniu witryny Google wyświetli odpowiedni komunikat. Jest to wymagane przed przejściem do kolejnego kroku konfiguracji.  6. Teraz możesz dodać feed z plikiem produktowym / plikiem danych. Aby to zrobić przejdź do Produkty > Pliki danych i kliknij przycisk +.  7. Wybierz kraj, język i miejsca docelowe. Następnie kliknij Dalej.


  8. Wpisz dowolną nazwę pliku iwybierz metodę przesyłania pliku danych Zaplanowane pobieranie. Kliknij przycisk Dalej.


  9. Podaj tu tą samą nazwę pliku, którą podałeś w poprzednim punkcie. Wybierz częstotliwość pobierania pliku (aktualizacji danych), godzinę pobierania i strefę czasową. Pierwsze sprawdzanie pliku może trwać dłużej, ponieważ obsługa Google zajmuje się jego wstępną weryfikacją. Kiedy Google Merchant Center zweryfikuje plik za pierwszym razem, później będzie on aktualizowany według wybranego odstępu czasu.

  10. Podaj adres URL pliku danych. Adres pliku znajdziesz po zalogowaniu do panelu administracyjnego sklepu w karcie Integracje ⇨ Porównywarki. Nie musisz podawać Nazwy użytkownika ani Hasła.


  11. Kliknij Dalej. Plik zostanie dodany. Teraz musisz skonfigurować go w sklepie.


  Konfiguracja pliku po stronie sklepu

  Aby skonfigurować Google Merchant Center przejdź do Integracje ⇨ Porównywarki.

  1. Zaloguj się w Panelu Administracyjnym
  2. W zakładce Integracje kliknij Porównywarki.  3. Pamiętaj, aby zmienić Status pliku na Włączony. Dzięki temu plik zawierający informacje o produktach będzie aktualizował się o zmiany dokonane w asortymencie sklepu.  4. Następnie kliknij Edytuj.  W tym miejscu możesz zmapować kategorie oraz typy pól przekazywane do Google Merchant Center. Każde pole Sklepu może mieć w danym momencie przypisane tylko jedno pole z Google Merchant Center, natomiast pojedyncze pole Google Merchant Center może mieć przypisane wiele pól Sklepu.  W ten sposób możesz np. zmapować odpowiednie opcje do typu kolor, a warianty do rozmiarów. Mogą występować również różne typy rozmiarów (wariantów), które przypiszesz do pola Rozmiar (size) w GMC (Google Merchants Center).

  Po lewej stronie zaznacz checkbox, aby włączyć mapowanie pola.


  Co zrobić, jeżeli GMC nie pobiera żadnych produktów z pliku?

  Upewnij się, że do wszystkich produktów przypisany jest producent.
  Upewnij się, że produkty mają wybraną kategorię główną. Produkty nieprzypisane do kategorii głównej, wybranej w integracji, nie będą widoczne w pliku.
  Upewnij się, że wszystkie produkty mają uzupełniony numer EAN oraz Numer katalogowy.

  UWAGA!
  Pamiętaj, aby produkt był widoczny w pliku porównywarki, musi być przypisany do jakiejś kategorii głównej. Produkty nieprzypisane do kategorii głównej będą niewidoczne w pliku. Produkty muszą mieć uzupełniony numer EAN i numer katalogowy. Bez tych danych produkty nie są widoczne w pliku XML, ponieważ Google odrzuca produkty bez nich.


  POWIĄZANE ARTYKUŁY:

  Zobacz jak powiązać sklep z Google Analytics

  Dowiedz się więcej o weryfikacji

  Oceń tę informację:

  - +

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

skontaktuj się z nami

Biuro obsługi Klienta jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.


Zaznacz wymagane pole
Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa eSprzedaż Łukasz Sadłowski, Netgraf [rozwiń] z siedzibą w Warszawie 04-607, ul. Trawiasta 58. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy zawartej z Tobą, w tym do umożliwienia świadczenia usług drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z usług eSprzedaż. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Sprzeciw możesz wnieść począwszy od 25 maja 2018 roku (więcej na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj - https://esprzedaz.com/dane-osobowe).