Pozycjonowanie

Indexing Api – poznaj nasz nowy sposób indeksacji stron!

Indexing Api – poznaj nasz nowy sposób indeksacji stron!

Większość naszych klientów, korzystających z usług pozycjonowania, zdążyła pewnie spotkać się z terminem Indexing Api. Nowość, którą wprowadziliśmy, ma zapewnić szybszą indeksację stron, z którą Google od dłuższego czasu ma niemały problem. Każda zmiana na stronie wymaga indeksacji, aby zaktualizowana wersja domeny mogła zaistnieć w wyszukiwarce.

Niestety, dodawanie stron do Google potrafi zajmować sporo czasu. Miliony witryn powstających w każdej sekundzie sprawiają, że robot nie nadąża ze wpisywaniem ich do indeksu, a na efekty musimy czekać nawet kilka miesięcy. Nasza firma znalazła rozwiązanie – dzięki Indexing Api indeksujemy strony niemal od ręki. W tym artykule dowiesz się, jak działa wprowadzona przez nas nowość i czym różni się od tradycyjnych metod indeksacji.

Czym jest indeksacja stron?

Aby strona w ogóle mogła zacząć pojawiać się w Google, robot musi ją przetworzyć. Boty Googla (web crawely-boty) nieustannie przeczesują wyszukiwarkę w celu znalezienia nowo-powstałych stron. Na samym wyszukiwaniu się nie kończy – roboty analizują treść strony, a kiedy określą już jej zawartość, przypisują jej kategorię. Takim sposobem nasza witryna zdobywa status wizytówki firmowej, bloga czy serwisu internetowego. W tym procesie Google także określa i przypisuje stronie frazy kluczowe.

Jeśli pozostawiamy nasze strony bez podjętych działań w kierunku przyspieszenia indeksacji, możemy być pewni, że szybko się w Google nie pojawimy. Nawet gdy domena jest bogata w obszerne teksty SEO, ze względu na ilość stron, które robot przetwarza, pozycjonowanie zadziała po bliżej nieokreślonym czasie. Rozwiązaniem stosowanym przez pozycjonerów jest używanie Google Search Console. To narzędzie umożliwia wysyłanie stron i podstron do Google, aby robot zaindeksował je priorytetowo.

Google Search Console – ręczne dodawanie strony do Google

Zrozumienie, jak Indexing Api wpłynął na dotychczasowy proces pozycjonowania, jest możliwe tylko wtedy, gdy zdamy sobie sprawę, jakie ograniczenia niesie ze sobą ręczna indeksacja. Wysyłanie podstron do Google za pomocą GSC oczywiście przynosi oczekiwany efekt. Ta czynność staje się jednak problematyczna, gdy mamy do zaindeksowania wiele różnych podstron. Każdy link do podstrony musimy wysłać osobno, czekając parę minut na jego akceptację. O ile przy małej ilości podstron nie sprawi nam to problemu, tak przy większej liczbie adresów URL może nie być to takie proste.

Kolejnym i najważniejszym ograniczeniem jest określona dzienna liczba linków, które możemy wysyłać do priorytetowej indeksacji. Za pomocą GSC skutecznie zaindeksujemy wybrane przez nas adresy URL – problem polega na tym, że w ciągu 24 godzin możemy wysłać ich jedynie kilkanaście. Poza tym czas, w którym strony faktycznie się zaindeksują, nie jest do końca znany. Google przez rosnącą ilość adresów URL coraz bardziej się przeciąża, więc w skrajnych przypadkach będziemy czekać nawet kilka miesięcy.

Nie zapominajmy o tym, że indeksować musimy nie tylko nowe strony i podstrony – musimy pamiętać o indeksacji po każdej zmianie, którą wprowadziliśmy (zwłaszcza gdy poprawki mają zapewnić nam wzrost ruchu organicznego). Usunięte strony także należy zgłosić do Google, aby przestały wyświetlać się w wyszukiwarce, a robot nie próbował ponownie ich indeksować.

Automatyczne dodawanie stron do Google? Poznaj Indexing Api!

Nasi klienci nie muszą dłużej martwić się o czas indeksacji swojej strony. Stosując Indexing Api, jesteśmy w stanie zapewnić dodanie wszystkich podstron do Google w ciągu kilku dni! Indexing Api umożliwia wysyłanie stron bezpośrednio do Googla – w nieco zmienionej formie niż Google Search Console. Zamiast wysyłać poszczególne adresy osobno, tworzymy prośbę zbiorczą, która zawiera wszystkie linki. Dzięki temu nie musimy przeklejać ich ręcznie i znacznie oszczędzamy czas.

Za sprawą używania tradycyjnych metod na zaindeksowanie adresów musimy czekać przez czas nieokreślony – może być to tydzień, miesiąc i więcej. W skrajnych przypadkach możemy czekać nawet parę miesięcy. Niestety, GSC nie umożliwia sposobów na przyspieszenie tego procesu (chociaż może zdawać się, że wysyłanie prośby o indeksację parę razy przyniesie rezultaty na stronie GSC spotkamy się z komunikatem: Ponowne zgłoszenie strony nie będzie mieć wpływu na jej pozycję w kolejce ani na jej priorytet). Dla stron oczekujących na dodanie do Google od długiego czasu Indexing Api jest jedynym ratunkiem. Przy stosowaniu tego rozwiązania czas indeksacji zajmie ok. 1-3 dni, a czasem efekt widoczny jest nawet po paru godzinach.

Jak Indexing Api pomoże Twojej firmie?

Nasza firma nieustannie stara się wprowadzać jak najlepsze rozwiązania, które pomogą rozwijać się biznesom naszych klientów. Dlatego, mimo problemów, które ma Google, ciągle staraliśmy się znaleźć sposób na przyspieszenie indeksacji stron. Zarówno utworzenie, jak i rozbudowa witryny wymagają wpisania ich do indeksu Google, aby mogły pojawiać się w wyszukiwarce i zdobywać tożsamość i frazy kluczowe.

Jak najszybsza indeksacja jest więc konieczna do rozpoczęcia funkcjonowania strony – a także zadziałania procesów SEO. Indexing Api umożliwia indeksację nawet 200 stron dziennie (dla porównania do Google Search Console można wysłać około 10 adresów w ciągu 24 godzin) – dzięki temu pozycjonowanie staje się szybsze i bardziej skuteczne. Wszyscy nasi klienci, korzystający z usług SEO, mogą spodziewać się wprowadzenia Indexing Api na ich domenie.

3.4/5 - (5 votes)

2 comments

  1. Radek 12 lutego, 2024 at 11:25 Odpowiedz

    Zauważyłem jednak, że strony dodawane API najczęściej otrzymują status w GSC – zeskanowana ale nie zaindeksowana i nie pojawiają się w indeksie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymaga pola oznaczone są *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.