Newsroom

Recommerce, czym jest? Poznaj nowy trend w sprzedaży online!

Recommerce, czym jest? Poznaj nowy trend w sprzedaży online!

Słyszałeś już o terminie recommerce? Jest to proces odsprzedaży produktów uniezależniony od żadnej branży. Mogą być to zarówno ubrania, jak i elektronika, rzeczy użytku domowego, starocia, książki i wiele innych. Recommerce to metoda na pomniejszenie ilości odpadów, a przede wszystkim dobry sposób na dawanie drugiego życia przedmiotom, które wcale nie są zużyte, dzięki czemu nie trafią na śmietnik. Jako sprzedawca z pomysłem na recommerce możesz mieć realny wpływ na środowisko, a także odnawiać, recyklingować i naprawiać produkty, które mogą u kogoś zagościć w domu na stałe np. stare meble. Chcesz przeczytać więcej o recommerce i znaleźć kilka pomysłów na biznes? Przeczytaj do końca.

Recommerce w praktyce — przykłady firm

Etsy – platforma dla sprzedawców, którzy zajmują się odsprzedażą typu “second hand” lub sprzedażą wyrobów własnych. W dużej mierze na Etsy znajdziesz przedmioty typu vintage, które również zdobywają coraz to większy rozgłos. 

Vintend – bardzo popularny serwis internetowy w Polsce, który skupia się na odsprzedaży ubrań i akcesoriów z drugiej ręki. 

Ikea Second Hand – gigant meblowy oferuje swoim klientom usługę, gdzie możesz odsprzedać swoje meble IKEA lub oddać za darmo, a w zamian otrzymujesz środki na karcie refundacyjnej IKEA.

Patagonia Worn Wear – innym przykładem wykorzystania recommerce w praktyce jest firma Patagonia, która posiada program “Worn Wear” w ramach którego realizują sprzedaż używanych ubrań marki oraz zakupów odnowionych produktów. 

Apple Certifed Refurbished – Apple również oferuje produkty elektroniczne, które zostały odnowione, a następnie przetestowane. Te odnowione produkty są dostępne w niższych cenach, niż regularne. 

To tylko kilka przykładów firm, które oferują rozwiązania recommerce, ale jest ich znacznie więcej na polskim rynku. Spójrzmy, chociażby na sklepy internetowe oferujące przedmioty vintage, starocia, używane meble, odnawiane mebelki, rękodzieło. Trend na recommerce stale się rozwija i na pewno warto go śledzić, bo oprócz tego, że sam możesz na nim skorzystać jako klient, to możesz również pomyśleć o własnym biznesie.

Różne praktyki recommerce i modele biznesowe 

Do modelów i praktyk recommerce można zaliczyć produkty:

Używane: Sprzedaż produktów, które były wcześniej używane przez inne osoby. Może być to odzież, meble, sprzęt elektroniczny i wiele innych.

Odnowione: Produkty, które zostały naprawione, odnowione i sprawdzone, aby uzyskać pełną funkcjonalność, a następnie zostały ponownie dostarczone na rynek. Jest często stosowany przy urządzeniach elektronicznych.

Recyklingowe: Transformacja nieużywanych, nowych produktów o wyższych wartościach estetycznych lub funkcjonalnych.

Wynajmowane: Model biznesowy polegający na tymczasowym wypożyczaniu produktów zamiast ich kupowania, co może umożliwić udostępnienie produktów dostępnych w krótkim okresie użytkowania.

A także:

Programy odbioru (Programy Zwrotu): Inicjatywy użycia przez producentów, które zachęcają klientów do oddawania zużytych produktów w celu utylizacji lub wykorzystania.

Wymiana Ubraniowa: Organizowanie wydarzeń, na których ludzie mogą wymieniać się ubraniami i innymi przedmiotami, zamiast kupować nowe np. garażówki.

Recommerce – czyli korzyść dla konsumenta, jak i przedsiębiorcy

Recommerce to stosunkowo świeży termin, który rozwija się globalnie, jak i lokalnie już od kilku lat. Swój rozkwit przeżywają teraz sklepy z meblami i rzeczami vintage, z ubraniami z drugiej ręki, czy wypożyczalnie wszelkiego typu. Jak można rozumieć ten trend? Przede wszystkim klienci szukają teraz unikatowych rzeczy, które nie są robione na masową skalę i takich, które są w niższej, adekwatnej do stanu produktu cenie. Duża część klientów również dba o środowisko i dlatego wybiera sklepy, które mają za zadanie ograniczyć nadmierny konsumpcjonizm. Wzrost świadomego, ekologicznego myślenia zmusza dużo firm do tego, aby zmieniać swój model biznesowy i robić coś dla zrównoważonego rozwoju. Jako sprzedawca również masz dużo możliwości rozwoju w związku z rozwijającym się recommerce, dlatego zacznij od założenia sklepu internetowego na sellingo.pl. To tylko pierwszy krok do rozwoju własnego biznesu!

3/5 - (4 votes)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymaga pola oznaczone są *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.