Sklep internetowy, a BDO – Baza Danych Odpadowych
Sklep internetowy, a BDO – Baza Danych Odpadowych
BDO, czyli Baza Danych Odpadowych to spis produktów i opakowań, a także dokument opisujący gospodarkę odpadów. Rejestr BDO prowadzony jest w systemie teleinformatycznym i służy do weryfikacji tego, czy dany podmiot spełnia obowiązki związane z tematem gospodarowania odpadami.
Czym jest rejestr BDO?
System pozwala więc na sprawdzenie, czy podmiot kwalifikuje się do rejestru. Umożliwia też firmie samodzielną rejestrację, prowadzenie ewidencji, a także składanie w nim odpowiednich sprawozdań.
Jaki podmiot jest zobowiązany do złożenia wpisu do rejestru BDO?
Każdy podmiot wytwarzający odpady i prowadzący ich ewidencję. Podmiot, który jest producentem lub wprowadza na rynek krajowy produkty w opakowaniach, a także sprzęt elektroniczny, oleje, smary, opony, pojazdy, baterie i akumulatory.
Jeśli wytwarzasz odpady, jesteś zobowiązany do rejestracji w BDO każdego roku. Obowiązek rejestracji nie zależy wcale od wielkości Twojego przedsiębiorstwa.
To czy kwalifikujesz się do rejestru możesz sprawdzić na stronie: Obowiązek Rejestracji.
Sklep internetowy, a rejestr BDO
Sklep internetowy również podlega rejestrze BDO, jako wytwórca odpadów, a także jako podmiot wprowadzający produkty w opakowaniach. Często zdarza się bowiem, że towary wysyłane ze sklepu internetowego są dodatkowo zabezpieczane i opakowywane, najpierw w folię bąbelkową, a później w karton.
W przypadku wprowadzania produktów w opakowaniach poza rejestrem BDO mamy również obowiązek stosowania się do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r.
Przed złożeniem zgłoszenia do rejestru warto ustalić, jakie towary oferowane są w sklepie internetowym oraz to czy sklep jako pierwszy wprowadza dany produkt na krajowy rynek. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy produkty te generują „niebezpieczne odpady” tj. oleje, smary, sprzęt elektroniczny, baterie i akumulatory czy np. opony. Od ustalenia tych informacji będzie zależał nasz późniejszy zakres obowiązków.
Dodatkowe opakowanie podlega w ustawie pod zapis wprowadzania produktu w opakowaniu. W rejestrze musimy więc zawrzeć zgłoszenie odpowiadające rodzajowi opakowania, jakiego używamy do pakowania i wysyłki.
Jak zarejestrować wpis w rejestrze BDO?
Wpis z wnioskiem należy złożyć u Marszałka Wojewódzkiego, właściwego dla Twojego regionu. Zrobisz to drogą elektroniczną lub w formie pisemnej. Do wniosku należy załączyć oświadczenie o spełnieniu wymagań do wpisu w rejestrze i prawdziwości podanych danych, a także dowód opłacenia opłaty rejestrowej, której wysokość zależy od tego, czy jesteś mikroprzedsiębiorcą tj. czy zatrudniasz średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz, czy osiągnąłeś roczny obrót netto ze sprzedaży nieprzekraczający równowartości 2 mln euro, lub sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro. W przypadku mikroprzedsiębiorców opłata wynosi 100 zł, a w innym wypadku 300 zł. Istnieje możliwość początkowej opłaty rejestrowej. W roku dokonania wpłaty rejestracyjnej przedsiębiorca jest zwolniony z opłaty rocznej.
Opłacie rejestrowej i rocznej podlegają wyłącznie przedsiębiorcy:
- wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny i autoryzowani przedstawiciele,
- wprowadzający baterie lub akumulatory,
- wprowadzający pojazdy,
- producent, importer i wewnątrzwspólnotowy nabywca opakowań,
- wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach,
- wprowadzający na terytorium kraju opony,
- wprowadzający na terytorium kraju oleje smarowe.
Pamiętaj o zawarciu oświadczenia i dowodzie wpłaty. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej!
Od dnia złożenia wniosku, wpis powinien pojawić się w rejestrze BDO w ciągu 30 dni. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu otrzymasz indywidualny login oraz hasło dostępu do systemu umożliwiającego prowadzenie ewidencji i składanie sprawozdań.
Co potem?
Kiedy Twój wpis jest już w rejestrze BDO, jesteś zobowiązany do uiszczania opłaty rocznej za prowadzenie rejestru. Opłatę należy zapłacić do końca lutego każdego roku i jest ona równa kwocie opłaty rejestracyjnej. Składając wniosek o wpis przed końcem roku 2019, jesteś również zobowiązany do opłacenia opłaty rocznej do końca lutego 2020 r.
Wraz ze wpisem otrzymasz numer rejestru BDO, który jesteś od teraz zobowiązany zamieszczać na wszystkich firmowych dokumentach.
Uwaga!
W przypadku prowadzenia działalności bez wpisu, a podlegającej rejestrowi BDO lub niepodania numeru nadanego w rejestrze podlegać możesz karze administracyjnej wynoszącej od 5000 do nawet 1000000 zł! Poza karą administracyjną grożą również grzywny i kary w formie aresztu.