Jeśli budować e-commerce, to w chmurze
Jeśli budować e-commerce, to w chmurze
Zastanawiałeś się może nad budową swojego e-commerce przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej? Jest to doskonałe środowisko do sprawnego manipulowania wszelkimi danymi. Warto przyjrzeć się tej kwestii, szczególnie że w teorii nie jest to taką nowinką w świecie biznesu, jakby się to mogło wydawać.
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że im dłużej wykorzystuje się potencjał chmury, tym więcej korzyści jest się w stanie dostrzec, jakie za nią idą. Oczywiście, jak zwykle, tak i w tym przypadku znajdzie się szerokie grono zwolenników oraz przeciwników wykorzystywania tego typu narzędzi. Jednak z najnowszego raportu przygotowanego przez grupę K2 wraz z IDG wynika jasno, że już 55% sklepów działających w internecie korzysta z chmury. Jakie są zatem te wymierne korzyści, o których wszyscy jej zwolennicy mówią?
Ograniczenie kosztów związanych z zakupem, użytkowaniem oraz późniejszą utylizacją sprzętu komputerowego.
Decydując się na przeniesienie swoich systemów do chmury obliczeniowej, niwelujesz konieczność posiadania rozbudowanej infrastruktury informatycznej. Nie będziesz musiał dbać o regularną wymianę sprzętu komputerowego, zakup wszystkich niezbędnych licencji, jak i ich późniejszego odnawiania. Każdy przedsiębiorca wie, że sprzęt odpowiadający za stabilną pracę serwerów pracuje zawsze na najwyższych obrotach, co sprawia, że ulega relatywnie szybkiemu zużyciu. Dodatkową korzyścią jest brak konieczności posiadania odpowiedniego zaplecza powierzchniowego, żeby wykorzystywany sprzęt ustawić i podłączyć.
Dotyczy to głównie odpowiednio izolowanego i chłodzonego pomieszczenia, które w dodatku musi być wyposażone w zasilanie awaryjne na wypadek odcięcia zasilania. Oczywiście znikają koszty wykupienia łącza internetowego o bardzo wysokiej przepustowości, jak i zapewniania odpowiedniej zapory internetowej ograniczającej ryzyko nieautoryzowanego dostępu z zewnątrz. Jest to tym bardziej istotne, że konieczność szczególnej ochrony danych klientów leży po stronie przedsiębiorcy, jej niedotrzymanie grozi wysokimi sankcjami finansowymi wynikającymi z RODO.
Zmniejszenie obciążenia działu IT
Przeniesienie wszystkich systemów do chmury oraz praca na jej zasobach możliwe jest w modelu PaaS (Platform as a Service). Umożliwia on przeniesienie praktycznie wszystkich prac administracyjnych na dostawcę usługi, na którego się zdecydujesz. Efektem jest zredukowanie obciążenia IT, a tym samym brak konieczności posiadania wielu różnych specjalistów i ich utrzymania. Pozwala to na skupienie uwagi na jednym głównym kierunku – rozwoju tworzonego sklepu internetowego.
Istnieją uzasadnione obawy, że przeniesienie wszystkiego, lub prawie wszystkiego na chmurę obliczeniową nie jest całkowicie bezpieczne i niesie pewne zagrożenia dla stanowiska administratora. Specjaliści jednak przekonują, że są to bezpodstawne obawy. Oczywiście, o ile redukcja części prac administratorskich ze strony sklepu jest faktem, to w firmie będzie zawsze potrzebna osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie „cloud computingu”. Tylko w taki sposób będziesz w stanie kontrolować system i jego prawidłową pracę. Oczywiście istnieje także możliwość optymalizacji wykorzystania zasobów, jakie udostępnia chmura obliczeniowa.
Musisz jasno ustalić SLA dla wykupionych przez siebie usług.
SLA, z angielskiego „Service Level Agreement” jest typem umowy, zobowiązania regulującego poziom dostępności serwerów, jak i systemów działających w ramach wybranego zakresu usług. Będą się one różnić w zależności od profilu prowadzonej działalności, jednak dla sklepu internetowego jest to swoista gwarancja niezawodności, co ma na celu minimalizację ewentualnych przerw w działaniu serwisu wynikających właśnie z jakichś nieoczekiwanych awarii.
Zwykle w ramach tego typu umowy dostawcy przedstawiają w procentach minimalną dostępność oferowanych usług w czasie. Najczęściej wskaźnik ten wacha się od 99 do 99,9% – pozostawiając pewien margines czasu na planowane prace konserwatorskie lub ewentualne problemy techniczne.
Podsumowanie
Przeniesienie biznesu w chmurę obliczeniową jest bardzo korzystne finansowo, zrzuca też z barków przedsiębiorcy wiele obowiązków wynikających posiadania własnej infrastruktury, licencji, pracowników i niezbędnego zaplecza technicznego. Pozwala także zrewidować comiesięczne koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i skupić się w pełni na rozwoju sklepu internetowego. Mniejsze zatrudnienie wynikające z mniejszego obłożenia pracą przekłada się na niższe kwoty niezbędne na wynagrodzenia pracowników.
Wszystko to oczywista, matematyczna prawda, jednak sceptycy nie są przekonani i wskazują zagrożenia dla płynności i nieprzerwanej pracy – umowa, umowami, ale jeżeli dojdzie do potężnej awarii u dostawcy chmury, to wszystko po prostu przestanie działać. Użytkownicy biorą również pod uwagę sytuację po pandemii w e-commerce, która zmieniła znacznie rynek. Ostatecznie analogiczna sytuacja może się wydarzyć mając własną infrastrukturę i serwery. Przy czym jako zarządca jesteś w stanie na bieżąco monitorować stan sprzętu itd., czego nie zrobisz korzystając z chmury. Musisz zawierzyć profesjonalizmowi drugiego podmiotu gospodarczego i wierzyć w jego niezawodność.
Bardzo fajny wpis, widziałam ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂